Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Уникатниот генетски вид на диви мачки во оддалечените шумски грмушки на Северна Корзика е потврден со нова анализа на гени.

Неостварливата шарена мачколисица, позната главно на корзиканските овчари и интригантна за научниците, е посебен животински вид карактеристичен за францускиот медитерански остров, објави Француската канцеларија за биолошка разновидност (ОФБ).

Генските примероци јасно ги разликуваат корзиканските мачколисици со прстенести опашки од копнените шумски мачки и домашните мачки, се вели во соопштението на ОФБ. Иако многу личи на домашна мачка, мачколисицата го добило своето име поради должината, 90 сантиметри од главата до опашката и изразено прстенестата опашка со црн врв.

Други карактеристични карактеристики вклучуваат линии на предните нозе, темни задни нозе и стомак со црвенкаста боја. Густите свиленкасти влакна се природен инсектицид против болви, крлежи и вошки.

URL

Мистериозната мачка стана предмет на истражување кога една неочекувано беше фатена во локален кокошарник во 2008 година.

„Мачката е дел од нашата пасторална митологија“, изјави за АФП Карлу-Антоне Чекини, корзикански ренџер кој работи за ОФБ.

Приказните за шумските мачки кои напаѓаат овци и кози се пренесувале од генерација на генерација. Откривањето на овој уникатен вид е значаен чекор кон обезбедување соодветна заштита и зачувување на загрозените видови.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе