ЛА ЛИГА 2019/20

Со победа вечер Реал ја освојува 34. титула

Реал Мадрид вечерва го пречекува Виљареал во натпревар кој може да му ја донесе титулата број 34 шампион на Шпанија на коло до крајот.

„Кралевите“ имаат 83 бодови, или 4 повеќе од второпласираната Барселона. Вечерва со почеток во 21:00 часот на „Алфредо Ди Стефано“ стадионот мадриѓаните ќе се обидат преку Виљареал да ја осигурата титулата. Барса во истото време ја пречекува Осасуна, но со победа на Реал победата на Каталонците би била пирова.

Освен отсуството на повредениот Марселу, Зинедин Зидан нема други проблеми. За разлика од него, Хавиер Каљеха не може да смета на колумбискиот голгетер Карлос Бака.

„Сигурно ова ќе биде најтешкиот натпревар од тие што ги имавме во последно време. Виљареал е екипа која покажа дека знае да игра и е многу комплициран ривал. Сите во нашиот клуб мислиме на овој натпревар и на ништо друго“, рече Зидан за вечерашната пресметка.

Реал е фаворит, но бодовите им се потребни и на гостите кои грчевито се борат за пласман во Лига Европа. На две кола до крајот се петти со 57 бодови, три повеќе од Хетафе и Реал Сосиедад и шест од Атлетик. Најлошото сценарио со два пораза може да ги исфрли на 8. место бидејќи Атлетик со две победи би се израмнил бодовно со Виљареал, а поради подобар меѓусебен скор би ја оставил „Жолтата подморница“ без пласман во Европа.

Доколку ова коло не го даде шампионот, тогаш тоа би се решавало в недела кога Реал му гостува на Леганес, а Барса патува кај Алавес.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Фудбал

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Read more

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Read more

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Read more

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе