Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

МИА / КАЈГАНА
/ 27.06.2022 / 17:48

Ракета истрелана од руските сили денеска погоди трговски центар во градот Кременчук во централниот дел на Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, нагласувајќи дека не е можно да се замисли бројот на жртвите.

Според него, во моментот на нападот во трговскиот центар имало повеќе од 1.000 лица.

Тој не даде детали за бројката на загинати и повредени, но рече дека „невозможно е да се замисли за бројот на жртвите“.

Претходно гувернерот на областа Полтава, Дмитриј Лунин, изјави дека руските сили денеска погодиле цивилен објект во Кременчук и дека во нападот има жртви.

– За жал, има жртви. Повеќе информации за тоа ќе следат подоцна, рече Лунин.

Засега потврдено е дека загинаа најмалку две лица, а 20 се повредени.

Remote video URL
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Свет

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Read more

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Read more

Путин: САД се обидуваат да го продолжат украинскиот конфликт

Read more

Ким му одговори на Путин: Нашето пријателство и понатаму ќе се развива

Read more
 

Вести

Симовски: Единствена валидна категорија е резидентно население

Читај повеќе

МакеКоПроДокс форум и годинава дел од МакеДокс

Читај повеќе

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе