Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Авионите станаа вообичаено превозно средство дури и помеѓу дестинации што не се премногу оддалечени, а некои летови не траат ниту еден час. На небото над нас е сѐ повеќе метеж, а неодамна беше срушен интересен рекорд.

На Facebook страницата Putoholičari е објавена фотографија на која се гледа состојбата на небото во текот на цел ден.

„За прв пат Flight Radar забележа повеќе од 250.000 летови во еден ден, поточно имало рекордни 251.829. Во еден момент во воздухот истовремено биле над 20.000 авиони“, се вели во соопштението.

Инаку, Flightradar24 е веб-страница која ги прикажува авионите низ светот во реално време, а се ажурира на секои неколку секунди, објаснија на споменатата страница.

Ова е доказ дека авионите се сè попопуларна алатка за кратки и долги растојанија, поради работа или одмори и патувања. Доколку овој тренд продолжи, експертите предвидуваат дека воздушниот сообраќај во светот ќе се удвои во следните две децении.

Но, здруженијата и организациите за заштита на животната средина нагласуваат дека користењето на авиони има негативни последици за животната средина.

Германската Федерална агенција за животна средина (УБА) претпоставува дека овие штетни ефекти од воздушниот сообраќај се меѓу два и пет пати поголеми од емисиите на јаглерод диоксид. Според тоа, учеството на воздушниот сообраќај во глобалниот ефект на стаклена градина е најмалку 5%.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Чек дис аут

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Read more

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Read more

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more
 

Магазин

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Читај повеќе

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Читај повеќе

Високиот крвен притисок често се маскира, кои симптоми го откриваат?

Читај повеќе

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Читај повеќе

На што треба да внимаваат дијабетичарите за време на летниот одмор?

Читај повеќе