Соборен рекорд во Англија: 44 пенали во серија на еден натпревар

Англиските нисколигаши Олд Вулфрунијанс и Лејн Хед го соборија државниот рекорд откако изведоа 44 пенали во серија за да се пласираат во купот JW Hunt.

Претходниот англиски фудбалски рекорд го држеа U-23 тимовите на Челзи и Оксфорд во EFL Trophy, како и Таунтон Таун и Труро Сити во Southern League Challenge купот. Двата натпревара завршија по 34 пенали.

Сепак, Олд Вулфрунинс и Лејн Хед го соборија рекордот и изведоа уште 10 пенали. На крајот Џек Марш погоди за 19:18 и победа на домашните.

Remote video URL

Џек е син на првиот човек на клубот, Сајмон Марш, кој пропушти голем дел од пенал серијата бидејќи мораше да оди по храна што ја нарачал за време на натпреварот.

„Беше неверојатно. Почна во 21:35 часот, а ние завршивме далеку по 22 часот. По 22-от пенал отидов да ја земам нарачката, а кога се вратив уште траеше изведувањето пенали. Стигнав да го видам претпоследниот, што нашиот голман го одбрани, а потоа и оној кога Џек погоди“, рече Сајмон.

Натпреварот се одигра на Каслекрофт, стадионот „Олд Вулфрунинс“ и е поранешен тренинг центар за Вулверхемптон Вондерерс од Премиер лигата.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе