Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Овие намирници имаат широк спектар на намени, па може да се користат како замена за прашокот за печиво.

Сода бикарбоната, освен што се користи за чистење, нега на лице, миење коса, е одлична замена за прашокот за печиво.

Причината за тоа е што кога ќе се соедини со кисели состојки и течности овозможува тестото да нарасне и да стане токму она што ни е потребно за одреден рецепт.

Сода бикарбона како замена за прашок за печиво

Сода бикарбоната како замена за прашокот за печиво го дава својот ефект кога на неа ќе се додаде кисела состојка како лимонска киселина, павлака или јогурт и кисело млеко. Причината за тоа е што сода бикарбоната не е готов производ како прашокот за печиво, односно не содржи кисели состојки.

Сода бикарбона и јогурт

Јогуртот е кисел, што овозможува сода бикарбоната да произведува јаглерод диоксид и да делува како прашок за печиво. Исто така, додава влага и благ вкус на тестото.

Сооднос: ¼ лажичка сода бикарбона + ½ чаша јогурт = 1 лажица прашок за печиво.

Сода бикарбона и матеница

Матеницата, како и јогуртот, обезбедува киселина која реагира со сода бикарбоната, помагајќи му на тестото да нарасне. Матеницата исто така додава малку кисела нота на печените производи.

Сооднос: ¼ лажичка сода бикарбона + ½ чаша матеница = 1 лажичка прашок за печиво.

Сода бикарбона и павлака

Павлаката е уште една кисела состојка која може да ѝ помогне на сода бикарбоната да произведува јаглерод диоксид и да делува како прашок за печиво за да додаде богатство и влажност на тестото.

Сооднос: ¼ лажичка сода бикарбона + ½ чаша кисела павлака = 1 лажичка прашок за печиво.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе