„Соларни“ ќелии кои се полнат ноќе: Како функционираат?

Конвенционалната соларна технологија ги апсорбира зраците на сончевата светлина и ги претвора во енергија. Колку и да изгледа чудно, постојат материјали кои можат да го променат процесот - произведуваат енергија додека зрачат топлина назад кон студеното ноќно небо.

Тим инженери од Австралија користеле технологија која вообичаено се користи во очилата за ноќно гледање за да произведува енергија на специфичен начин, пишува Science Alert.

Нивниот прототип моментално генерира мала количина на енергија и веројатно нема да се натпреварува со другите обновливи извори на енергија, но може да се покаже корисен во комбинација со постоечката фотоволтаична технологија и да ја искористи малата количина на енергија генерирана со ладење на соларните ќелии по долг, топол ден.

Засега произведува многу малку енергија

„Фотоволтаичната технологија е вештачки процес на претворање на сончевата топлина во енергија. Процесот на терморадијација е сличен; ние ја пренасочивме енергијата во инфрацрвеното зрачење од топлата Земја во студениот простор“, рече физичарката Фиби Пирс од Универзитетот во Нов Јужен Велс.

Со поставување на атом во материјал што „вибрира“ од топлина, ги принудувате неговите електрони да генерираат нискоенергетски бранови на електромагнетно зрачење во форма на инфрацрвена светлина; кој има потенцијал да предизвика мал наплив на електрична енергија.

Загреан на околу 20 степени Целзиусови, еден од тестираните фотоволтаични детектори MCT генерира моќност од 2,26 миливати на метар квадратен. Додуша, тоа не е доволно ниту за да се загрее вода за кафе. За такво нешто би било потребно да се постават MCT панели на неколку градски блокови.

Сепак, треба да се напомене дека ова е прототип и дека оваа технологија би можело да се развие и да стане многу поефикасна во иднина.

Комбинација со соларни панели

„Во моментов, нашата терморадијациона диода произведува релативно мала моќност. Но, главниот предизвик беше да се открие дека такво нешто е изводливо. Теоретски, оваа технологија на крајот може да произведе околу една десеттина од енергијата што ја даваат соларните панели“, рече физичарот Нед Екинс- Даукес.

Во случај оваа технологија да стане поефикасна, би било вредно да се постават MCT диоди во класичните фотоволтаични мрежи за да продолжат да ги полнат батериите долго по зајдисонце.

Студијата Thermoradiative Power Conversion from HgCdTe Photodiodes and Their Current–Voltage Characteristics беше објавена во списанието ACS Photonics.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Вести

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Read more

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Read more

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе