ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

„Црвените ѓаволи“ патуваат на „Енфилд“ како лидери во Премиер лигата, но на ова гостување немаат победа од 2016 година.

Оле Гунар Солскјер вели дека би било шокантно доколку Манчестер Јунајтед победи в недела на гостувањето кај актуелниот шампион Ливерпул.

Тимот предводен од норвешкиот стратег на „Енфилд“ доаѓа како лидер со 3 бода предност токму пред Ливерпул на Јирген Клоп, а воедно и се наоѓа во одлична форма. Манчестер ја нема почувствувано горчината на поразот од ноември кога загуби од Арсенал.

Сепак, и покрај сите овие работи кои одат во корист на Јунајтед, Солскјер го гледа Ливерпул како апсолутен фаворит.

„Доколку ги погледнете последните неколку сезони, наша победа би значела изненадување и шок. Нашата позиција во моментов е производ на напорната работа која ја правиме на тренинзите и она што играчите го прикажуваат секојдневно, па веројатно и заслужуваме да сме каде што и сме“, рече Солскјер.

„Не верувам дека некој не би помислив дека ќе биде изненадување ако му избегаме 6 бода на Ливерпул и тоа со победа на 'Енфилд'. Едвај го чекаме натпреварот и се надеваме на изненадување“, заврши Норвежанецот.

Дербито Ливерпул - Манчестер Јунајтед се игра в недела од 17:30 часот во рамките на 19. премиерлигашко коло.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе