Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер на градскиот ривал Манчестер Сити им ја честита новата шампионска титула во Премиер лигата.

Веќе осма последователна сезона, Сити се подобри од Манчестер Јунајтед во поредокот.

Јунајтед синоќа загуби на домашен терен од Лестер и со тоа остана и без теоретски шанси да ги стигне „граѓаните“.

– Го бркавме Манчестер Сити до крајот на сезоната. Ова е многу добро достигнување затоа што Сити е многу добар тим. Тие се достојни шампиони. Морам да им честитам, бидејќи одиграа фантастични натпревари оваа сезона и заслужено се прваци, истакна Солскјер по поразот од Лестер.

Манчестер Сити стана шампион на Англија во сезоната 2020/21 три кола пред предвидениот рок. За граѓаните ова е петта титула во Премиер лигата и трета во последните четири години.

Исто така Сити двапати стана шампион на Англија пред формирањето на Премиер лигата (1936/37, 1967/68). 

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Фудбал

Двајца англиски репрезентативци во изолација - ја пропуштаат Чешка, а можеби и осминафиналето

Read more

Рамос доби понуди од ПСЖ, Јунајтед и Сити

Read more

Хицлшпергер до ЕУРО: Помислете на оние кои се дискриминирани поради сексуалноста

Read more

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Read more
 

Спорт

Двајца англиски репрезентативци во изолација - ја пропуштаат Чешка, а можеби и осминафиналето

Читај повеќе

Како Новак Ѓоковиќ се подготвува за Вимблдон?

Читај повеќе

Рамос доби понуди од ПСЖ, Јунајтед и Сити

Читај повеќе

Хицлшпергер до ЕУРО: Помислете на оние кои се дискриминирани поради сексуалноста

Читај повеќе

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Читај повеќе

Пандев: Планот ми е да одморам, немам некоја желба да бидам тренер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Читај повеќе
  • play_arrow

Момент за историја: Шпалир од соиграчите, овации од трибините за Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го повтори рекордот на Маскерано за Аргентина

Читај повеќе