ПРЕМИЕР ЛИГА 2021/22

Солскјер не помислува на оставка: Многу направив за сега да се откажам

Предводникот на Манчестер Јунајтед е цел на критики повеќе од било кога, но смета дека откако е на клупата направил премногу за едноставно да се откаже.

Оле Гунар Солскјер нема намера да си поднесе оставка и покрај лавината негативни реакции на навивачите откако неговиот тим синоќа беше тотално понижен од Ливерпул со 5:0 на домашен терен.

Кога судијата свирна крај на првиот дел, а резултатот гласеше 0:4, 70 илјади грла со свирежи го испратија норвешкиот стратег на патот кон соблекувалната.

Но, Солскјер по натпреварот ја презеде одговорноста за бламажата, а изјави и дека нема намера да се повлече.

„Ова е најцрниот ден откако го водам Јунајтед. Не бевме доволно добри, за разлика од Ливерпул кој беше убиствен во нападот. Јас сум одговорен за овој пораз“, рече тој.

„Третиот гол беше пресуден, а четвртиот означи крај на сите наши надежи. Минатата сезона изгубивме од Тотенхем со 6:1, но ова беше многу полошо“, додаде Норвежанецот.

На прашањето кои љубопитните новинари едвај дочекаа да му го постават, за поднесувањето оставка, тој одговори:

„Мораме што побрзо да го заборавиме ова и да продолжиме понатаму. Многу направив за сега да се повлечам. Знам дека го допревме дното, но сигурен сум дека играчите имаат карактер и дека ќе се издигнеме“.

Солскјер, чиј правилен изговор е всушност Сулшер, седна на клупата на Јунајтед на 19 декември 2018 година како вршител на должноста заменувајќи го Жозе Мурињо. Оттогаш има скор од 164 натпревари на кои забележа 90 победи, 36 нерешени и 38 порази, а процентот на победи му изнесува 54,88.

Како играч Солскјер 11 сезони ги бранеше боите на Манчестер Јунајтед во ерата на сер Алекс Фергусон и освои 6 титули во Премиер лигата, 2 ФА купа, 2 Суперкупа и по 1 Лига на шампиони и Интерконтинентален куп. Како тренер сѐ уште нема трофеј со Јунајтед.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе