Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Корејскиот напаѓач не го напушта бродот кој тоне и се обврза на нов четирогодишен договор со клубот од Лондон.

Сон Хјон-мин стави потпис на новиот договор со Тотенхем со што и стави крај на шпекулациите за неговото заминување.

Клубот го потврди продолжувањето на соработката со видео-објава на Twitter:

URL

Сон месецов наполни 29 години, а во Лондон е веќе шест години откако летото 2015 пристигна од Хамбургер.

„Веќе ми претставуваше огромна чест да играм тука шест години. Клубот покажа голема, голема почит кон мене и нормално дека сум многу среќен што сум тука“, вели Сон.

„Овде сум како дома, особено со навивачите, играчите и тренерите. Немаше никаква одлука. Беше лесно. Среќен сум што сум тука и ќе ми биде многу мило повторно да ги видам навивачите“, заврши тој по потпишувањето на новиот договор.

Сон важи за еден од најдобрите офанзивци на денешницата, но е заглавен во клуб кој никако да постигне некој голем успех. Сон нема освоено ниту еден клупски трофеј во кариерата, лани го испушти пехарот во Лига купот откако загуби во финалето, а пред две години истото му се случи и во Лигата на шампионите. Откако Тотенхем не успеа да се избори ниту за настап во Лигата на шампионите за нареднава сезона, почнаа шпекулации за заминување на најдобрите, Сон и Хари Кејн.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Фудбал

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Read more

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Read more

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе