Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Во Атланта е претставен специјален дрон кој ќе пристигнува прв на местото на несреќата.

Компанијата Sonin Hybrid разви дрон кој ќе може да лета со брзина од 225 км/ч, наменет за службите кои пристигнуваат први на местото на несреќата. Дронот е наречен Sonin Hybrid Recruit и освен брзината, има уште една предност. Тоа е технологијата која му овозможува да полни батерии во текот на летот.

Дронот може да лета подолго од три часа и е трипати побрз од моментално најбрзите комерцијални дронови.

Употребата на дронови е широко распространета меѓу полицијата, пожарникарите, војската, но нема многу дронови дизајнирани специјално за службите кои први пристигнуваат на местото на несреќата.

Тоа е така поради ограничувањето на батериите, кои мора да се полнат по краток период.

Но, овој дрон користи систем на бензин и батерија, опремен е со 4K камера, како и со FLiR инфрацрвена камера за користење во ноќните часови.

Конструкцијата на дронот е направена од карбон. Компанијата Sonin Hybrid е во процес на придвижување на бета програма со полицијата и пожарникарите низ САД.

Тагови
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Вести

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Read more

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Read more

Гик

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Читај повеќе

Закани по живот поради одложувањето на Cyberpunk 2077

Читај повеќе

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Читај повеќе

Сè уште постои ризик астероидот Апофис да ја удри Земјата во 2068 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy S20 FE 5G

Читај повеќе

Извини Маск, вселенскиот интернет и не ти е така брз

Читај повеќе

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Читај повеќе

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе