Состојба со COVID-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 836.899 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 41.237, а оздравеле 174.502 луѓе.

– Смртните случаи вo Канада се зголемија за 35 проценти за помалку од 24 часа, соопштија здравствените власти.

– Во последните 24 часа во Турција починале уште 46 лица, со што вкупниот број на починати од COVID-19 во земјата достигна 214. Заразени се вкупно 13.531 лице.

– Бројот на смртни случаи во САД го надмина бројот на починати во Кина.

– Укинат е 14-дневниот карантин на Банско во Бугарија.

– Повеќе од седум од 10 Германци поддржуваат укинување на спортски настани за време на пандемијата.

– Рекорден број на починати за 24 часа во Велика Британија.

– Повеќе од половина од Романците сметат дека новиот коронавирус е создаден во лабораторија.

– Во Јапонија за првпат регистрирани над 200 новозаразени со коронавирусот за едно деноноќие.

– Поранешниот тениски шампион Патрик Мекенро е позитивен на коронавирус.

– Гувернерот на државата Њујорк Ендрју Куомо изјави дека неговиот брат Крис Куомо, инаку водител на СNN е позитивен на коронавирусот.

– Вкупно 1.193 вработени во полицијата во Њујорк се позитивни на COVID-19, а околу 15 проценти од вработените се на боледување.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Свет

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Read more

Миланската катедрала ги отвори вратите за посетители

Read more

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Read more

Вести

Србија: Маж уби брачна двојка, па се закла

Читај повеќе

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Читај повеќе

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

Читај повеќе

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Читај повеќе

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Читај повеќе

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Читај повеќе

Мисајловски: Со ваков тренд на заболени несериозно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Читај повеќе
  • play_arrow

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Читај повеќе