Состојбата на слобода во земјите од светот

Состојбата на човековата слобода во 195 земји од светот и 15 територии за 2020 година вели дека кривата за човековите права не оди нагоре, туку надолу.

Веќе 15-та година со ред како слободата на глобално ниво е во опаѓање. Точно е дека 2020 година беше турбулентна со пандемијата, воените конфликти и економската нестабилност, што резултираше со тоа демократијата да претрпи низа удари од страна на авторитарните поборници кои доведоа до интернационален дисбаланс во полза на тиранијата.

Дури 75% од светското население живее под влади чии демократии доживеале пад во 2020. Лани, статусот слободна демократија го загуби Индија која сега е делумно слободна. Индија важеше за најголемата земја со демократија во светот.

Загрижувачки е и падот на САД чии поени за демократија од 86 се намалија на 83 поради целата фарса околу претседателските избори.

Шведска, Норвешка и Финска остануваат земји со највисоки поени на листата на слободни земји, додека Еритреја, Јужен Судан и Сирија се рангирани најниско.

За неслободни држави во Европа се категоризирани Турција, Белорусија, Русија и Азербејџан. За делумно слободни на Стариот континент се Унгарија, Украина, Србија, Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Молдавија, Грузија и Ерменија.

Во Јужна Америка единствена неслободна е Венецуела, додека во Северна Америка тоа се Куба и Никарагва.

Во Африка најголемиот дел се неслободни, а слободни се само Тунис, Гана, Ангола, Замбија и Јужна Африка.

Во Азија слободни се Израел, Монголија, Јужна Кореја, Јапонија, Тајван и Источен Тимор, додека во Океанија нема неслободни, а делумно слободни се само Папуа Нова Гвинеја и Фиџи.

Клик за поголема верзија
реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Свет

Жителите на Њујорк од денеска добиваат 100 долари за прва доза вакцина

Read more

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Read more

Во пожарите во Турција загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Read more

Пекинг регистрира прв случај на коронавирус по шест месеци

Read more
 

Вести

Жителите на Њујорк од денеска добиваат 100 долари за прва доза вакцина

Читај повеќе

Пендаровски: Сè уште сме заробеници на минатото

Читај повеќе

Филипче: Не може да се претпостави дали вакцината ќе биде сезонска

Читај повеќе

МВР: За пукање на свадби се предвидени и затворски казни

Читај повеќе

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Читај повеќе

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Читај повеќе

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Читај повеќе

74 нови случаи, двајца починати од COVID-19

Читај повеќе

Заев и Касами договорија соработка за претстојните локални избори

Читај повеќе