Совети како да ги заштитите децата на Instagram

Децата и тинејџерите ја сакаат оваа апликација бидејќи им дава простор да ја искажат креативноста. И покрај сите предности на оваа популарна мрежа, Instagram може да биде потенцијална опасност за децата.

Зошто е тоа така?

На Instagram има педофили, негативни коментари кои може лошо да влијаат на менталното здравје на децата, а со објавување на фотографии од приватниот живот се изложуваат и на многу други опасни работи: следење, киднапирање и грабеж.

Во продолжение прочитајте неколку совети како може да ги заштитите своите деца на Instagram.

Најпрвин, треба да му објасните на вашето дете дека треба да го заклучи неговиот профил и да ги прифаќа само лицата коишто ги познава за да не добива несакани пораки и коментари.

Бројот на лајкови на фотографиите ја претвора оваа платформа во натпревар за популарност. Ова може да му наштети на детето – да ја изгуби самодовербата и сигурноста во себе. На децата им е тешко да сфатат дека она што го гледаат на Instagram не е вистина. Филтерите и фотошопираните фотографии го менуваат изгледот на корисниците, а тоа може да создаде желба за совршенство.

Затоа, психолозите ве советуваат да разговарате со вашето дете и да му објасните како функционира оваа апликација. Треба да му помогнете да сфати дека животот на Instagram е фиктивен и да го предупредите за сите опасни работи.

Блокирајте ги непосакуваните содржини

Instagram има опција со која може да ги блокирате и ограничите содржините кои ги гледа вашето дете.

Ограничете ги коментарите и објавите – корисниците на оваа апликација може да бираат кој може да им коментира на објавите, а ова е најзначајно за безбедноста на децата.

Ограничете го времето кое вашето дете го поминува пред телефонот – во подесувањата имате опција да проверите колку време корисникот бил активен.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Живот

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Read more
Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Read more

Кањонинг во Мариово – неповторлива адреналинска авантура

Read more

Три хороскопски знаци кои по секоја цена избегнуваат конфликти

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе