Совети за почетници: Како да зготвите риба?

Подобрете ја вашата исхрана со тоа што ќе одбирате здрави намирници и ќе го збогатите вашиот репертоар на домашни зготвени јадења.

Рибата е одличен избор ако сакате да се храните поздраво. Кардиолозите препорачуваат да јадете најмалку два оброци со риба неделно, но сепак треба да внимавате каква риба ќе изберете.

Свежата туна има 116 калории, 3 грама масти и 20 грама протеини во 100 грама, додека бакаларот има 82 калории, 0,7 грама масти и 18 грама протеини во исто толкава количина.

Исто така, многу е важно како ќе ја зготвите рибата и со што ќе ја комбинирате. Тука ќе ви помогне тимот на Tasty со ова забавно видео со кое ќе научите како најдобро да ја зготвите рибата:

Remote video URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркино во сос од лимон и лук

Read more

Идеја за десерт: Колач со боровинки и рибизли

Read more

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Read more
Појадок за шампиони: Фритата со тиквички, пченка и сланина

Појадок за шампиони: Фритата со тиквички, пченка и сланина

Read more
 

Магазин

Кои намирници се најлоши за здравјето на срцето?

Читај повеќе

Дали ќе ја решите загатката што Илон Маск ја поставува на интервјуата за работа?

Читај повеќе

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе