Совети за жените кои планираат да забременат

Во исчекување на првото дете, многу идни мајки обично многу истражуваат, читаат книги, внимаваат на исхраната и секако, сонуваат. Сонуваат какви ќе им бидат деновите и ноќите откако тоа мало чудо ќе дојде на свет.

Ако и вие копнеете да станете мајка и го подготвувате телото за да му биде удобен дом на бебето девет месеци, прочитајте ги овие совети што треба да правите за да забремените.

Редовно следете го вашиот менструален циклус

Жената која сака да забремени мора да следи дали нејзиниот менструален циклус е редовен, односно дали има неколку дена доцнење. На овој начин жената ќе може подобро да го предвиди времето на овулација. Јајце-клетка на жената е плодна само 12 до 24 часа по ослободувањето. Сепак, спермата може да преживее во телото на жената до пет дена.

Следете ја овулацијата

Жените со редовни циклуси овулираат околу две недели пред да им дојде менструацијата. Тешко е да се предвиди овулацијата кај жени со неправилни циклуси, но обично се случува 12 до 16 дена пред почетокот на следната менструација. Постојат неколку методи со кои може да се одредат најплодните денови во месецот. Можно е да се направи уринарен тест за лутеинизирачки хормон, супстанца чие ниво се зголемува секој месец за време на овулацијата и предизвикува јајниците да испуштаат јајце-клетка. Друг начин да се предвиди овулацијата е следење на цервикалната слуз, што вклучува редовно проверување на количината и изгледот на слуз во вагината. Кога жената овулира, слузта станува потенка и проѕирна. Ова ѝ помага на спермата да се пробие до јајце-клетката.

Имајте односи секој ден за време на вашиот плоден период

„Плодниот период“ опфаќа интервал од шест дена, според Американското здружение за репродуктивна медицина. Ова се деновите од секој месец кога жената е најплодна. Некои жени се свртуваат кон нови технолошки алатки, како што се апликациите и веб-страниците за следење на плодноста. Постојат многу вообичаени заблуди и приказни за старите сопруги за зачнувањето. На пример, нема докази дека положбата во која имате секс влијае на зачнувањето или дека жената мора да лежи на грб веднаш по сексуалниот однос. Сепак, беше кажано дека постојат вагинални лубриканти на база на вода кои можат да го намалат движењето на спермата, па затоа не се препорачуваат.

Обидете се да одржувате здрава тежина

Вишокот телесни масти произведува вишок естроген, кој може да ја попречи овулацијата. Американското здружение за репродуктивна медицина препорачува губење на 5 до 10 проценти од телесната тежина пред жената да се обиде да забремени. Студијата спроведена во 2017 година покажа дека паровите во кои двајцата партнери биле прекумерно дебели се обидувале да забременат 55 до 59 отсто подолго, во споредба со паровите кои не биле прекумерно дебели.

Користете пренатални витамини

Се препорачува жените да земаат пренатални витамини уште пред да забременат. Фолната киселина и витаминот Б се есенцијални.

Јадете здрава храна

Иако може да постои специфична диета која ја промовира плодноста, јадењето разновидна здрава храна може да помогне да се подготви телото на жената за бременост со обезбедување соодветно складирање на критичните хранливи материи како што се калциум, протеини и железо . Ова значи јадење овошје и зеленчук, протеини, цели зрна, млечни производи и здрави масти. Важен е и витаминот Ц, кој се наоѓа во различни намирници, како што се брокулата, лебот и житариците, гравот, агрумите и сокот од портокал. Кога се обидувате да забремените, јадете помалку риба со високо ниво на жива, како ајкула и скуша.

Избегнувајте напорни тренинзи

Да се ​​биде физички активен човек може да му помогне на телото на жената да се подготви за барањата на бременоста. Премногу вежбање може да ја попречи овулацијата.

Не консумирајте алкохол и цигари

Како што стареат жените, нивната плодност се намалува поради промените во јајниците. Стареењето го зголемува ризикот од некои здравствени проблеми, како што се ендометриоза и блокирани јајцеводи, што може да придонесе за губење на плодноста. Плодноста постепено се влошува кај жените во нивните 30-ти години, подоцна има поостро опаѓање по 40-тата година. Знајте кога да побарате помош. Исто така, жена која е помлада од 35 години и една година неуспешно се обидува да остане бремена исто така треба да посети специјалист.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Живот

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Read more

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Read more

Најсреќните луѓе имаат квалитетни односи со семејството и пријателите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе