Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Макфакс
/ 13.06.2024 / 14:48

Советот на ЕУ денеска го усогласи својот став за предлогот за формирање база на таленти на ЕУ за да се олесни вработувањето на лица од трети земји во Европската Унија.

Базата на таленти ќе се формира како онлајн-платформа на ниво на ЕУ, која ќе овозможи усогласување на профилите на барателите на работа, кои не доаѓаат од ЕУ, со слободните работни места, со цел да се пополнат дефицитните занимања на работодавците во ЕУ.

Целта на оваа платформа е да се олесни регрутирањето таленти од трети земји, кои живеат надвор од ЕУ, како и да се направи пазарот на ЕУ поконкурентен и да се справи со недостигот на работна сила, се вели во соопштението на Советот на ЕУ.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Свет

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Read more

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Мелони: Ќе можам да работам со Фон дер Лајен иако мојата партија не ја поддржа

Read more
 

Вести

Уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа

Читај повеќе

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Читај повеќе

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Читај повеќе

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски резил во францускиот парламент

Читај повеќе

Доларот ослабе по повлекувањето на Бајден од претседателската трка

Читај повеќе

Мелони: Ќе можам да работам со Фон дер Лајен иако мојата партија не ја поддржа

Читај повеќе

Трамп веднаш ја почна црната кампања против Камала: Таа е луда

Читај повеќе

Температури до 39°C, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе