Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Советот на Европа предупреди за евентуално зголемување на употреба на биолошко оружје, како што се вируси или бактерии, во иднина.

Експерти за безбедност при Советот за Европа денеска истакнаа дека глобалната здравствена криза може во иднина да ја зголеми употребата на биолошко оружје од страна на терористи.

– Пандемијата на COVID-19 покажа колку е ранливо современото општество кон вирусни инфекции и нивни ефекти, се наведува во соопштение на Комисијата за борба против тероризмот при Советот на Европа.

Според експертите, нема причина да се верува дека терористичките групи ќе ги заборават поуките од оваа пандемија, додавајќи дека „штетите ќе бидат брзи и потенцијално глобални“.

Германските безбедносни агенции сè уште не откриваат дали се во тек такви напади, се додава во соопштението.

Намерната употреба на причинители на болести, како што се вируси или бактерии, со цел да се изврши терористички напад, „може да биде исклучително ефикасна“.

Штетите за луѓето и економиите можат да бидат „значително поголеми“ од оние на „традиционалниот“ терористички напад.

Експертите упатија апел до европските земји да реагираат посилно и координирано на оваа закана.

Тие конкретно ги повикаа 47-те земји членки на Советот на Европа да се подготват за борба против напад со биолошко оружје, учествувајќи во вежби за да ја разработат ситуацијата.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш минатиот месец изјави дека постои зголемена опасност од напади на биотероризам, чија цел е создавање пандемија слична на COVID-19. 

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Свет

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Read more

Топлес протест против Макрон во Париз

Read more

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Read more

Уапсени 28 членови на клан поврзан со мафијата Камора

Read more

Вести

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести: Влез во земјава само со ПСР тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе