Современи автомобили со најдобра заштита од кражба

Современите автомобили се поранливи во поглед на безбедност поради модерните технологии како keyless опцијата, односно влегување во возилото без употреба на клуч.

Истражувањата покажаа дека брендовите со најнапредни системи за заштита се Audi, BMW и Volkswagen.

Овие германски гиганти користат системи што ги „успиваат“ сите контролни единици кога се во мирување одреден временски период.

Тоа значи дека не реагираат на обидот за стартување од одредена оддалеченост, туку само кога сопственикот го активира клучот на возилото.

Крадците многу лесно може да го отклучат и стартуваат возилото со keyless систем користејќи ја токму современата технологија.

Има уреди што на оддалеченост од само неколку метри може да го „снимат“ сигналот со кој „комуницираат“ клучот и автомобилот и да го искористат за придвижување на возилото.

Целата постапка може да биде завршена за само десет секунди.

На последните тестови за безбедност експертите утврдија дека моделите Audi A6 Allroad, BMW Serije 1, BMW Serije 8, BMW X6, Ford Puma и Volkswagen Passat имаат високо ниво на вкупна заштита.

реклама

Авто новости

Mercedes AMG го претстави новиот спортски модел кој развива 730 КС

Read more

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Read more

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Read more

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Автомобили

 • filter

Mercedes AMG го претстави новиот спортски модел кој развива 730 КС

Читај повеќе
 • filter

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Читај повеќе
 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе