Совршен рецепт за крем супа од брокула

Со овој едноставен рецепт може да подготвите јадење коешто може да биде самостоен оброк или додаток на главното јадење.

Потребни состојки:

-300 г брокула

-1 поголем морков

-2 помали компири

-половина шолја павлака за готвење

-малку сол

-кромид и лук по желба

-10 г исецкани бадеми, индиски ореви или лешници

Начин на подготовка:

Излупете ги и исечете ги компирите и морковот. Ставете ги во зовриена вода и варете додека не омекнат малку. Измијте ја добро брокулата, исечете ја на мали делови и додадете ја на компирот и морковот, продолжете со варење додека зеленчукот целосно не омекне.

Исцедете и ставете сè во блендер. Додадете сол и бибер по желба, а може да ставите лук или кромид по желба. Добро исецкајте и зеленчукот вратете го во тенџерето, додадете ја павлаката за готвење и мешајте неколку минути додека не се соедини и згусне.

Сервирајте ја крем супата во садови и наросете свеж магдонос и сецкани бадеми.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Рецепти

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more

Рецепт на денот: Запечени палачинки со мелено месо

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе