SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

SpaceX во својата понуда додаде уште една сателитска интернет услуга - Starshield.

Благодарение на својата сателитска интернет мрежа Starlink, SpaceX обезбедува брз интернет на своите корисници, но сега започнува нов проект наречен Starshield, кој ќе им служи на владините агенции.

Фокусот ќе биде ставен на клиентите за национална безбедност, а најавата доаѓа во истата година кога SpaceX им помогна на воениот персонал и цивилите да останат поврзани во Украина разурната од војна.

„Starshield ја користи Starlink технологијата на SpaceX и обезбедува способности за поддршка на напорите за национална безбедност. Додека Starlink е дизајниран за потрошувачка и комерцијална употреба, Starshield е наменет за владите со почетен фокус на три полиња: набљудување на Земјата, комуникации и товар.

Сателитите Starshield можат да го користат истиот меѓусателитски комуникациски терминал што го имаат сателитите Starlink, што е единствениот комуникациски ласер кој работи во орбитата во голем обем денес.

Дополнително, Starshield треба да обезбеди поголема безбедност од стандардната понуда и ќе има „дополнителни високо-безбедни криптографски способности за доверливо складирање на „оптоварување“ и безбедна обработка на податоци што ги исполнува највисоките владини барања“.

Деталните спецификации на Starshield не се откриени.

SpaceX моментално има повеќе од 3.200 активни сателити во орбитата, а тоа соѕвездие ќе расте во наредните месеци и години со цел да покрие дополнителни делови од светот со Интернет, но и да одржува висококвалитетна услуга.

Компанијата има дозвола од американската Федерална комисија за комуникации да лансира 12.000 сателити од првата генерација Starlink, а исто така има поднесено барање за одобрение за лансирање на околу 30.000 сателити Starlink 2.0.

SpaceX ќе лансира поголем дел од сателитите Starlink 2.0 користејќи ја својата ракета Starship опремена со систем сличен на диспензерот PEZ дизајниран да дистрибуира сателити во орбитата.

Новите сателити ќе бидат поголеми и помоќни од сегашната генерација и ќе можат да ја испраќаат услугата директно до мобилниот телефон на корисникот.

SpaceX, исто така, обезбеди Starlink Интернет на Украина набргу по почетокот на руската инвазија во февруари, а некои извештаи велат дека околу 150.000 луѓе дневно, вклучувајќи ја и војската, го користат.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Вести

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Read more

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Read more

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Read more

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе