SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Неколку дена по историското лансирање и испраќање астронаути на Меѓународната вселенска станица, компанијата SpaceX е веќе подготвена за ново лансирање.

SpaceX изврши историска мисија во соработка со НАСА и стана првата комерцијална компанија која испрати луѓе во вселената, со помош на сопствено летало.

Сега компанијата продолжува со работа, па веќе во текот на утрешниот ден ќе лансира нова група сателити на интернет мрежата Starlink. Лансирањето ќе биде извршено од Вселенскиот центар Кенеди во Кејп Канаверал.

Ракетата Falcon 9 ќе биде искористена за лансирање на сателити, а потоа SpaceX ќе се обиде да ја спушти во море. Целта е да се сочуваат деловите на носот за повторна употреба, нешто што стана рутински дел од секоја мисија.

Лансирањето сателити требаше да се изврши во средината на мај, но беше одложено поради лошите временски услови.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Вести

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Read more

Гик

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Samsung го претстави новиот Galaxy A31

Читај повеќе

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Читај повеќе

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Читај повеќе

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Читај повеќе