Спајдермен се ракуваше со папата во Ватикан

Суперхеројот Спајдермен го привлече вниманието на јавноста откако беше забележан како се ракува со папата Франциск во Ватикан, во текот на традиционална општа аудиенција.

И покрај жештините, маж облечен како ликот на Спајдермен трепливо си чекаше во ред во салата за аудиенција, опкружен со свештеници. Кога му дојде неговиот ред, тој се ракуваше со папата на кого му се поклони со маската на Спајдермен.

Кој се крие за зад маската на Спајдермен?

Станува збор за 28-годишниот Италијанец Мати Вилардита за кого претходно има пишувано и официјалниот ватикански весник, којшто обично е фокусиран на апстрактни теолошки расправи.

Момчето веќе неколку години волонтира во болници за да им помогне на болните деца повторно да ги вратат насмевките на лицата, и тоа облечен како Спајдермен.

Во текот на карантинот Италијанецот објави повеќе од 1.400 снимки со деца. Од претседателот на Италија на почетокот на годинава доби високо признание коешто им се доделува на граѓаните за нивниот алтруизам.

Remote video URL
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Живот

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Read more

Mozzart преку акцијата „Милион причини за гол“ донираше два милиони денари

Read more

Како се забавуваше Џеф Безос додека беше во вселената?

Read more

Се разведува Миа Калифа: Пробавме сè, но не оди

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе