Спасовски: До крајот на неделава ќе се направат проценки дали е потребна нова вонредна состојба

Штип, 26 мај 2020 (МИА) – До крајот на наеделата ќе се направи проценка дали е потребно прогласување нова, трета вонредна состојба, рече денеска премиерот Оливер Спасовски.

Како што изјави Спасовски при посетата на трафостаницата на МЕПСО во Штип, ако се увиди дека има потреба, вонредна состојба повторно ќе се воведе.

-Ако е потребно тоа, ако се неопходни условите дека преку вонредна состојба полесно се справуваме со целата оваа ситуација, тогаш ќе носиме и таква одлука. Меѓутоа сега во овој момент немаме одлука во однос на тоа, вели Спасовски.

Прашан дали се очекува политичките партии на нова лидерска средба да договорот датум за избори, Спасовски одговори дека политичките партии треба да се договорат врз основа на она што значи позитивни законски прописи во државата.

-Вонредната состојба, прекинот на вонредната состојба и ни остануваат уште 22 дена до изборите и тоа е нешто што сите политичари треба да бидат и одговорни и разумни во овој дел. Очекувам да се поттикне дијалогот меѓу политичките партии. Затоа што денеска се разговара и се зборува за интерес на државата и граѓаните. Ако најголем интерес е државата и граѓаните, тогаш мислам на минимум треба да се сведат личните или партиските интереси и одлуките да ги носиме во интерес на граѓаните и државата, вели Спасовски.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Македонија

Битиќи: Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа

Read more

Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата

Read more

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Read more

Променливо облачно време со сончеви периоди

Read more

Вести

Битиќи: Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа

Читај повеќе

Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата

Читај повеќе
  • play_arrow

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Читај повеќе

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Читај повеќе

Променливо облачно време со сончеви периоди

Читај повеќе

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе