Список на казни во Грција: Возење под дејство на алкохол – 1.200 евра, поминување на црвено – 700 евра

Претставниците на Советот на ЕУ и Европскиот парламент неодамна постигнаа привремен политички договор за директива која треба да го олесни спроведувањето на казните за возачите кои ќе извршат сообраќајни прекршоци во друга земја-членка.

Новата директива сега освен најчестите и најсериозните прекршоци, како што се брзо возење или возење под дејство на алкохол и дрога, ќе опфати и други прекршоци.

Меѓу нив се:

– непочитување на растојанието помеѓу возилата:
– игнорирајќи ја забраната за претекнување:
– опасно претекнување:
– паркирање премногу блиску до раскрсница или премин на зебра;
– преминување на полна бела линија;
– возење во погрешна насока;
– непочитување на правилата за користење на коридори за итни случаи или користење на преоптоварено возило.

Она што многу возачи не го знаат е дека неплатените сообраќајни казни поради прекршоци направени на територијата на ЕУ може да ги внесат дури и на црната листа, што може да ги спречи да влезат во земјите-членки.

Секој возач кој не послушал прекршочна наредба или парична казна може да се најде на таканаречената црна листа, бидејќи и најмалата општина во која било земја од ЕУ може да испрати извештај до надлежното тело во Европската Унија и да бара санкции.

Ако тоа се случи, сопственикот на автомобилот на првиот премин дознава дека неговиот влез е забранет, а истрагата и барањето за отстранување од оваа листа може да потрае неколку години.

„Грците не можат да ви испратат казна на домашна адреса, но следниот пат кога ќе влезете во Грција, доколку казната не е истечена, таа сè уште е во системот и нема да ви биде простено, ќе треба да ја платите. Во ЕУ постои регистар на сообраќајни прекршоци и голема е веројатноста дека казната ќе ви биде наплатена веднаш штом ќе влезете во ЕУ“, пишува на веб-страницата nikana.gr.

Ова е висината на казните:

– возење под дејство на алкохол 78 € – 1.200 €;
– брзина до 20 км/ч во населено место е 100 евра;
– поминување на црвено светло на семафор и претекнување преку полна линија чини 700 евра;
– неносење појас – 350 евра;
– непрописно паркирање, казната е од 40 до 80 евра;
– користење на мобилен телефон додека возите – 100 €;
– пушење во возило доколку во него има дете под 12 години изнесува 1.500 евра со одземање на возачката дозвола.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Регион

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Read more

Ослободени сите обвинети за обидот за државен удар во Црна Гора, уапсени двајца обвинители

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе