Спојувањето со OPPO го направи OnePlus сосема нов бренд

Компанијата OnePlus ќе го прескокне моделот OnePlus 9T менувајќи го својот софтвер за OPPO софтвер.

OPPO го поседува брендот OnePlus, но и realme, дури и брендот vivo - доколку не сте знаеле!

Можеби не знаете, на под ист чадор сите заедно ги држи BBK Electronic.

Сега кога точно знаете што се случува, време е да ви кажаме и зошто сте тука - OPPO и OnePlus веќе најавија посилна врска, т.е. испреплетување на технологиите, софтверот и хардверот што ги користат помеѓу овие две марки.

Сега го имаме првиот официјален резултат од оваа соработка - OnePlus 9T никогаш нема да се појави, односно нема да има нов водечки телефон од компанијата OnePlus.

Како тоа само по себе да не е доволна вест, па OPPO и OnePlus одлучија да го комбинираат својот софтвер, односно надградби на Android. Така ќе биде создаден OnePlus 2.0.

Се спојуваат OxygenOS од страната на OnePlus со ColorOS од страната на OPPO во еден унифициран и подобрен оперативен систем, што ќе биде, како што велат OPPO и OnePlus:

  • брз и лесен
  • сигурен
  • паметен и полно со смарт опции
  • чист и неоптеретен со bloatware.

Првиот водечки уред што ќе се појави со новиот оперативен систем ќе биде телефонот OnePlus, но само во 2022 година, кога ќе се изврши голема транзиција кон новиот Android OS и на телефоните OPPO и OnePlus. Засега, никој не ги спомена брендовите realm и vivo.

Името на новиот оперативен систем не е откриено, но според директорот на OnePlus, е дел од приказната за OnePlus 2.0, која штотуку започна.

За жал, од ветувањето во јануари кога OPPO и OnePlus се споија, дека OxygenOS ќе остане, а која многу корисници ја сакаат, нема ништо. Барем добивме ново ветување, а тоа е дека OnePlus ќе продолжи да работи уште поагресивно на подобрувања на нивните сегашни и идни камери во телефоните.

Тагови
реклама

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Мобилни

Google ги претстави Pixel 6 и Pixel 6 Pro

Read more

Серијата Redmi Note 11 ќе биде претставена на 28 октомври

Read more

Xiaomi објави кога ќе почне да произведува електрични автомобили

Read more

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како да сте таму: Роверот на НАСА го сними звукот на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Google ги претстави Pixel 6 и Pixel 6 Pro

Читај повеќе

Серијата Redmi Note 11 ќе биде претставена на 28 октомври

Читај повеќе

Facebook ќе добие ново име

Читај повеќе

Гејмери, на готовс: Пристигнува GTA Trilogy Remaster

Читај повеќе

Xiaomi објави кога ќе почне да произведува електрични автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири начини на кои ќе патуваме низ вселената во иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Apple ги претстави новите MacBook Pro лаптопи

Читај повеќе

Научници го соборија рекордот - измерена најниската температура досега

Читај повеќе