Тенис

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Шампионката на УС Опен, Наоми Осака нема да учествува на претстојниот Ролан Гарос поради повреда на колкот, соопшти таа. 
Read more
play_arrow

Ѓоковиќ: За мене беше важно да победам по она што се случи во Њујорк

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, изјави дека му било важно да победи на почетокот на сезоната на земја по дисквалификацијата од УС Опен во Њујорк.
Read more
play_arrow

Доминик Тим го освои УС Опен

Австриецот Доминик Тим стана победник на Грен слемот УС Опен. Во финалето коешто траеше нешто повеќе од четири часа, ноќеска тој го надигра Германецот Александр Зверев со 3:2, по сетови 2-6, 4-6, 6-4, 6-3 и 7-6 (8-6).
Read more

Ѓоковиќ веќе го заборави инцидентот на УС Опен и е подготвен за настап во Рим

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ јасно стави до знаење дека е подготвен за турнирот во Рим. Мастерсот ќе се одржи од 14 до 21 септември.
Read more
play_arrow

Осака со голем пресврт до титулата на УС Опен

Наоми Осака е шампион на Отвореното првенство на САД за 2020 година. Јапонката ја совлада Белорусинката Викторија Азаренка со 1-6, 6-3, 6-3 во финалето на УС Опен.
Read more
play_arrow

Нов скандал го потресе УС Опен

Нов скандал го потресе УС Опен. Само неколку дена по дисквалификацијата на Новак Ѓоковиќ, Русинот Даниил Медведев го покажа својот темперамент на теренот во поразот од Доминик Тим со 2-6, 6-7 (7), 6-7 (5).
Read more
play_arrow

Тим против Зверев во финалето на УС Опен

Доминик Тим се пласираше во финалето на овогодинешниот УС Опен, откако го победи Даниил Медведев во три сета 6-2, 7-6 (7), 7-6 (5).
Read more
play_arrow

Нема финале за Серена, изненадена од Азаренка

Фаворитот Серена Вилијамс нема да се бори за пехарот откако во полуфиналето потклекна пред белоруската тенисерка.
Read more
play_arrow

Павиќ и Суарис победија во двојки на УС Опен

Хрватско-бразилскиот пар триумфираше со 2:0 над хрватско-холандската двојка и го освои турнирот за двојки на УС Опен.
Read more
play_arrow

Медведев против Тим е втората полуфинална двојка на УС Опен

Русинот и Австриецот ќе се борат за место во финалето откако ноќеска беа подобри од нивните противници во полуфиналето.
Read more
play_arrow

Дополнителна казна за Ѓоковиќ

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ е казнет со вкупно 17.500 долари, објавија организаторите на УС Опен.
Read more

Барти нема да ја брани титулата на Ролан Гарос

Актуелната шампионка на Ролан Гарос, Ешли Барти нема да настапува на овогодинешниот Грен слем поради актуелната ситуација со коронавирусот.
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more