Spotify поради Адел ја укина опцијата shuffle за албуми

Пејачката Адел го убеди Spotify да ја отстрани опцијата shuffle од сите албуми за да може песните да се слушаат по редоследот што го замислил авторот на албумот, пишува BBC.

„Не ги создаваме албумите со толкаво внимание и не размислуваме за редоследот на песните без причина. Нашата уметност раскажува приказна што треба да се слуша како што е замислено. Ви благодариме Spotify што послушавте“, напиша Адел на Twitter.

Од стриминг платформата одговорија: „Сè за тебе“ и ја отстранија можноста слушателите да го менуваат редоследот на слушање на песните од албумот кога ќе се обидат да почнат да го слушаат од самата страница на албумот.

URL

Сепак, симболот за shuffle - две вкрстени стрелки - сè уште се појавува на одделни страници на поединечни песни на албумите.

Ова значи дека сè уште може да започнете да слушате албум од која било песна и да изберете песни за репродукција по случаен редослед, но сепак е малку покомплицирано од претходно.

Копчето Shuffle уште се појавува и на плејлистите.

Албумот „30“ - нејзиниот прв албум по осум години - е достапен на Spotify од петокот. Ова е промена од нејзиниот последен албум „25“ кој може да се купи физички или да се симне од официјалниот сајт откако беше официјално објавен во ноември 2015 година. Стана најбрзо продаваниот албум во британската историја, симнат повеќе од 800.000 пати во првата недела.

На стриминг платформите како Spotify, Apple Music и Tidal, тој албум се појави дури во јуни 2016 година.

Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Музика

Spotify го одбра контроверзниот Џо Роган, ќе ја отстрани музиката на Нил Јанг

Read more

Алиша Кис: Требаше да завршам како проститутка, а не како музичка икона

Read more

Елтон Џон заразен со корона, ја откажа турнејата

Read more

Цетински на роденденот на Тоше: Запејте ја пак „Јесен у мени“ со Аки

Read more
 

Сцена

Двејн Џонсон ја сподели животната филозофија за неговиот успех

Читај повеќе

Spotify го одбра контроверзниот Џо Роган, ќе ја отстрани музиката на Нил Јанг

Читај повеќе

Меколи Калкин ја запроси Бренда Сонг со импозантен дијамантски прстен

Читај повеќе
  • play_arrow

Алиша Кис: Требаше да завршам како проститутка, а не како музичка икона

Читај повеќе

Елтон Џон заразен со корона, ја откажа турнејата

Читај повеќе
  • play_arrow

Цетински на роденденот на Тоше: Запејте ја пак „Јесен у мени“ со Аки

Читај повеќе

Најмудрите мисли на Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за комичната крими серија „Murderville“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе