Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Познатата платформа за стриминг на музика најави зголемување на цените на своите услуги од јули во САД, но се очекува тоа да се прошири и на западните пазари во периодот што следи.

Премиум планот на Spotify ќе чини 11,99 долари месечно, за 1 долар повеќе од претходните 10,99 долари. За планот Duo, кој подразбира двајца корисници, ќе биде поскап за 2 долара со цена од 16,99 долари. Семејниот план се зголемува за 3 долари на 19,99 долари. Студентскиот план е единствениот чија цена од 5,99 долари месечно нема да се промени.

Интересно, новата цена ќе го направи Spotify поскап од Apple Music во САД, кој сè уште чини 10,99 долари и 16,99 долари месечно за индивидуален и семеен план, соодветно.

Сепак, потегот на Spotify може да го мотивира Apple да ги зголеми цените за да одговараат на својот ривал. Продажбата на слични работи по исти цени е очигледно капиталистичка конкуренција.

На Spotify во изминатиот период му оди доста добро, приходите се зголемени за 20%, а има и 14% зголемување на претплатниците. Значи, тоа не е очајнички потег за да заработите повеќе пари, туку обид да се искористи најдоброто од убавите времиња.

Spotify претходно ги зголеми цените во јули минатата година, кога премиум планот отиде од 9,99 долари на 10,99 долари.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Софтвер

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе