УЕФА ЕУРО 2020

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Марко Арнаутовиќ со голот за Австрија ги постави конечните 3:1 во победата против Македонија на ЕУРО, на една минута пред крајот.

Голот за историскиот триумф, првата победа на Австрија на ЕУРО во историјата и првата победа на големите натпреварувања по Светското првенство 1990 година, Арнаутовиќ го „прослави“ со низа вулгарни пцовки кон македонските фудбалери.

„Je*em ti majku (Да ти е*ам мајката) е само една од пцовките што ги упати Арнаутовиќ, а се чини дека имаа една конкретна мета – нашиот репрезентативец Езѓан Алиоски.

Арнаутовиќ е дете на Србин и Австријка, па му се обрати на Алиоски на јазик за кој беше сигурен дека ќе го разбере. Австрискиот офанзивен играч е инаку познат по своите примитивни испади.

Арнаутовиќ не престана со пцуење, на што веднаш реагираше австрискиот капитен Давид Алаба.

Тој потрча кон својот соиграч и цврсто му ја стисна вилицата, обидувајќи се да го замолчи, за да не ја срами цела репрезентација пред фудбалска Европа.

Дури кога Арнаутовиќ престана да вика и да навредува, Алаба му ја тргна раката од лицето.

Сосема непотребната примитивна реакција на Арнаутовиќ наводно тлее одамна – тој и Алиоски имале несогласувања уште од Премиер лигата, од времето кога Австриецот играше за Стоук, а нашиот Џани, од 2017 е играч на Лидс.

Останува отворено прашањето дали Арнаутовиќ ќе биде санкциониран за неспортското однесување.

Бруталната реакција на австрискиот репрезентативец може да ја видите на видеото подолу:

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Фудбал

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Read more

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Read more

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Read more

Барселона мора да го скрати буџетот за плати за половина милијарда евра

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе