Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Во привремената КОВИД болница во Белградската арена се сместени првите пациенти, изјави српскиот министер за здравство Златибор Лончар по состанокот со директорите на КОВИД болниците.

Се зголемува бројот на лица заразени со коронавирус, но исто така и бројот на пациенти во болница, изјави денеска министерот Лончар, објави b92.net.

Пополнетоста на капацитетот на КОВИД болниците надмина 60%, затоа ја отворивме Арена, рече Лончар и додаде дека пациентите со полесна клиничка слика од болниците „Драгиша Мишовиќ“, КБЦ Карабурма, Бежанијска коса и Клиниката за инфективни болести ќе бидат префрлени во Арена.

Тој потсетува дека неопходните гасови се распределени во Арена и дека „во краен случај и најтешките пациенти ќе можат да се лекуваат таму“.

Лончар апелираше до сите граѓани да се пријават во КОВИД амбулантите навремено веднаш штом ќе се појават првите симптоми. Како што рече, се подготвуваат и КОВИД болници во Батајница и Крушевац, со по 1.000 места, во кои ќе работат над 1.000 здравствени и немедицински работници.

„Се подготвуваме за најлошото сценарио, следиме што се случува во регионот и Европа, мислам дека се опуштивме повеќе отколку што требаше. Србија сепак има добар резултат, но сè може да се промени ако не се почитуваат мерките. Апелирам до сите граѓани, да не си играме ‘мачката и глувците’ со мерките затоа што мора да размислуваме и за пациенти кои страдаат од други болести“, рече Лончар.

Тој изјави дека секоја индивидуа треба да се грижи за тоа што е најдобро за своето здравје и како да се заштити од коронавирусот.

Ќе има ли нови мерки?

На прашањето дали се размислува за воведување нови мерки, тој рече дека потребна е рамнотежа помеѓу мерките и функционирањето на државата.

„Ако сакате да обезбедите лекови, плати за вработените, нови болници, тоа не може да се постигне ако затворите сè. Не се мерките тие што ќе ја победат короната, тоа е нашата свест“, изјави министерот.

Тој потенцираше дека мерките нема да помогнат доколку граѓаните не разберат дека е важно да се придржуваат до нив, бидејќи така се штитиме себеси, но и другите.

„Не е реално дека сме толку неодговорни што некој треба да нѐ заклучи дома за да сфатиме што треба да сториме. Тоа беше потребно во време кога не знаевме доволно за самиот вирус“, заклучи тој.

Доаѓаат нови вакцини

Во наредниот ден или два, дополнителни количини на 50.000 дози увезена вакцина против сезонски грип ќе пристигнат во здравствените центри во Србија, вели министерот за здравство.

По состанокот со директорите на КОВИД болниците, тој пред новинарите изјави дека вакцините на „Торлак“ против сезонски грип во моментов се достапни во здравствените центри и дека се апсолутно безбедни. Тие можат да ги примаат граѓани на возраст од 18 до 65 години.

„Нашите камиони денеска одат по дополнителни количини, тоа се дополнителни 50.000 дози што треба да пристигнат во наредниот ден или два. После тоа, дополнителни количини ќе пристигнуваат на секои неколку дена“, рече Лончар.

Тој ги советува граѓаните кои сакаат да се заштитат од грип да се запишат во надлежниот здравствен дом да сакаат да се вакцинираат и ќе бидат повикани штом пристигне вакцината.

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Регион

Српскиот патријарх Иринеј погребан во криптата на храмот Свети Сава во Белград

Read more

Нови мерки во Србија – угостителските објекти ќе работат до 18 часот, забрана за јавни собири

Read more

Борисов: Нашата позиција не од инает, туку е принципиелна

Read more

Историчари од поранешна Југославија во одбрана на Македонија во спорот со Бугарија

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе