Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Отсега посетителите на Средно Водно ќе имаат можност да бидат и еко корисни со тоа што својот отпад ќе можат соодветно да го селектираат при неговото одлагање.

„За поубаво и почисто Водно поставени се корпи за селективен отпад на повеќе локации на Средно Водно“. велат од Град Скопје.

Поставувањето на корпите за селективен отпад е дел од проектот „Велосипедизам и патеки за планински велосипедизам на планината Водно”, поддржан од Советот за Регионална Соработка. Во склоп  на овој проект, неодамна беше пуштена во употреба новата нагорна пионерска велосипедска патека на Водно.

Кантите сѐ уште не се обележани, па претпоставуваме дека ќе бидат за пластика, хартија и стакло.

Фото: Град Скопје

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Македонија

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Read more

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе