Среќен роденден, Никола Тесла

На денешен ден, 10 јули 1856 година е роден Никола Тесла, еден од најголемите умови на 20 век.

Заслужен е за 700 патенти од кои повеќе од 300 се заштитени во 27 земји на пет континенти. Умрел како сиромашен човек, но беше еден од најуспешните луѓе кои воопшто некогаш живееле. Се дружел со писателот Марк Твен и актерката Сара Бернар. За неговиот живот се снимени неколку филмови, а во еден од нив ликот на Тесла го толкува легендарниот Дејвид Боуви.

Пронајдоците на Тесла целосно го променија светот, без некои од нив денешната технолошка цивилизација не би постоела, особено не без пренос на електрична енергија.

По завршување на студиите по електротехника во Грац и кратко стажирање во Будимпешта и во Париз, Тесла се преселил во САД и станал американски државјанин во 1884 година. Во САД ги остварил најголемите научни потфати.

По неговата смрт за единствен наследник е прогласен неговиот внук Сава Косановиќ. Според желбата на Тесла, целата документација и личните предмети се пренесени во Белград, во 1951 година. Во музејот на Тесла има над 160.000 оригинални документи, повеќе од 2.000 книги и списанија, над 1.200 историско-технички експонати. Денешниот датум, 10 јули се обележува во Србија како Ден на науката.

Градот Филаделфија во Пенсилванија неговиот роденден го прогласи за официјален празник.

Според книгата „The Life and Times of Nikola Tesla – Biography of a Genius“, Тесла се откажал од јадење месо, а во еден период престанал да јаде цврста храна. Пиел топло млеко и напивки од артичок и целер, и јадел мед. Тврдел дека никогаш не спиел повеќе од 2 часа.

Според книгата „Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla“, еднаш работел 84 часа без спиење.

Тесла никогаш не се оженил. За одлуката животот да го мине како ерген говорел во интервју за Galveston Daily News во 1924 година.

„Отсекогаш сум мислел дека жената ги поседува оние деликатни квалитети на умот и на душата кои во тој поглед ја прават супериорна во однос на мажот. Ја поставував на возвишен пиедестал, фигуративно кажано, и по некои несомнено важни својства ја сметав за значително повисока од мажот. Ги обожавав стапалата на суштеството кое го воздигнав на таа висина и како секој вистински обожавател, се чувствував недостоен за неа. Сега нежната жена со благ глас каква што ја обожавав практично исчезна. На нејзино место дојде жена која мисли дека нејзин главен успех во животот е што повеќе да се изедначи со мажот - со облеката, со гласот, постапките, во спортовите, во сите достигнувања“, изјавил Тесла.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Живот

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Read more

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Read more

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Read more

Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе