Starliner на Boeing конечно успешно лансиран, екипажот отпатува до МВС

Првиот лет со екипаж на вселенското летало Starliner на Boeing конечно започна со успешно лансирање на ракетата Atlas V на United Launch Alliance, речиси еден месец по првичниот датум.

Астронаутите на НАСА, Буч Вилмор и Сунита Вилијамс, влегоа во капсулата Starliner и ги направија потребните подготовки, а 30 минути подоцна беше објавено дека компанијата работи на решавање на проблемите со вентилите на тлото преку својата Software Integration Lab (SIL). Откако проблемот беше поправен, Starliner полета кон Меѓународната вселенска станица (МВС).

Минатиот месец лансирањето беше одложено поради аномалија поврзана со вентилот за контрола на притисокот во резервоарот за течен кислород на горната Centaur фаза на ракетата Atlas V. Вентилот беше заменет, но следеше нов проблем во форма на истекување на хелиум од сервисниот модул на вселенското летало.

НАСА и Boeing го одложија лансирањето за да истражат, и на крајот беше утврдено дека проблемот не претставува безбедносен ризик за мисијата. Лансирањето беше презакажано за 1 јуни, но овој пат исто така беше откажано во последен момент поради проблеми со секвенсерот за лансирање на компјутерот.

Меѓутоа, во новиот обид лансирањето беше успешно, а Starliner, покрај астронаутите на НАСА, носеше и товар, односно храна и залихи потребни на екипажот кој е веќе на Меѓународната вселенска станица.

Remote video URL

Вилмор и Вилијамс ќе поминат 8 дена на МБС, каде што ќе спроведат тестови за да утврдат дали Starliner е подготвен за редовни летови до вселенската лабораторија.

НАСА соопшти дека доколку мисијата биде успешна, ќе го започне последниот процес на сертифицирање на Starliner и неговите системи за мисии со ротација на екипажот до МВС.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе