Starliner на Boeing првпат стигна до Меѓународната вселенска станица

Новата капсула Starliner без екипаж на Boeing слета синоќа на Меѓународната вселенска станица (МВС) по успешниот пробен лет за да потврди дека ја презел задачата да транспортира астронаути и материјали до МВС.

 

По цел ден летање, бродот без екипаж се закотви на околу 400 километри над Земјата.

Превезуваше околу 225 килограми товар и опрема на екипажот на НАСА и повеќе од 130 килограми товар на Boeing.

Успешниот лет беше тест за Starliner, кој се најде во криза. Поради голем број проблеми, проектот започна две години подоцна од планираното.

Boeing планира да користи Starliner за транспорт на астронаути до МВС, како алтернатива на капсулата Crew Dragon на SpaceX.

Може да носи до четири членови на екипаж

Starliner е нова генерација на делумно еднократно вселенско летало што се состои од капсула на екипажот за повеќекратна употреба и сервисен модул што треба да се лансира со ракета. Откако ќе се сертифицира, ќе транспортира до четворица членови на екипажот до станицата.

Леталото првично требаше да полета за станицата во јули 2021 година, но мисијата беше одложена прво поради проблеми што се појавија по пристигнувањето на рускиот истражувачки модул Science, а потоа и поради проблеми со погонскиот систем Starliner.

Американската компанија за авијација и воздушен простор го разви и изгради Starliner за НАСА.

Во првиот пробен лет во декември 2019 година, леталото не успеа да стигне до Меѓународната вселенска станица, делумно поради проблеми со автоматското палење.

Кукла, по име Рози, е лансирана во капсулата, која седи зад контролите. Опремен е со околу петнаесет сензори кои собираат информации за движењата.

Се очекува капсулата да остане прицврстена за вселенската станица четири до пет дена пред да биде пуштена за да се врати на Земјата, а нејзиното спуштање со падобран е закажано во пустината Вајт Сендс во американската држава Ново Мексико.

Доколку мисијата биде успешна, НАСА ќе биде чекор поблиску до реализација на својот план да го направи Starliner сигурно средство за транспорт на астронаутите до МВС и нивно враќање на Земјата.

Откако започнаа вселенското лансирање во 2020 година, девет години по завршувањето на програмата за лансирање на вселенскиот шатл, американската вселенска агенција мораше да ангажира капсули Falcon 9 и SpaceX Crew Dragon во сопственост на пронаоѓачот и мултимилијардер Илон Маск за да ги транспортира своите астронаути.

Претходно, единствената опција за транспорт на астронаутите до вселенската лабораторија и назад беше со руско вселенско летало Сојуз.

За НАСА овој пилот тест е клучен и доколку се биде во ред, агенцијата планира да го направи првиот лет со екипаж до крајот на годината.

Remote video URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Вести

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Read more

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Read more

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе