Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Анте Ребиќ (29) би можел да го напушти Милан, објави La Gazzetta dello Sport.

За трансферот на хрватскиот фудбалер се пишуваше со месеци, а Gazzetta го стави на списокот на оние кои би можеле да заминат во текот на летниот преоден рок. Покрај Ребиќ, италијанските медиуми ги споменуваат и Жуниор Месиас, Астер Вранкс и Јасин Адли.

„Незаборавната година на Ребиќ беше одбележана со повреди, а не со голови. Анте никогаш не беше супер напаѓач. На врвот на кариерата постигна 12 гола во првата сезона во Милан, како и во 2012/2013 година во Сплит, но никогаш не постигна исто толку малку како во последните две сезони, а тоа беа по три гола. Има ужасен просечен рејтинг (5,71), а влезе како замена 16 пати, двојно повеќе отколку што играше во првите 11“, стои во текстот на Gazzetta.

Ребиќ за Милан одигра 116 натпревари

Тие наведуваат како повредите го создале првиот дел од проблемот, додека за вториот одговорен е Рафаел Леау, најдобриот играч на Милан кој го зазеде неговото место.

„Ребиќ сега не игра подобро, ниту во пролетната сезона, што историски беше случај. Поради сето тоа, вклучувајќи ја и годишната плата од 3,5 милиони евра, клубот размислува за продажба“, заклучува Gazzetta.

Од 2019 година до денес Ребиќ одигра 116 натпревари за Милан, кој го купи од Ајнтрахт Франкфурт за 6,7 милиони евра. Постигна 29 и асистираше за 17 гола. Неговиот договор е со важност до 2025 година. Transfermarkt неговата вредност ја проценува на 10 милиони евра.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Фудбал

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Read more

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Read more

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Read more

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе

Милевски повика 29 фудбалери за дуелите со Украина и Англија

Читај повеќе