Стигнаа резултатите: Ѓоковиќ е позитивен на COVID-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга се позитивни на коронавирусот, покажаа резултатите од тестовите направени вчера.

Еден од најдобриот светски тенисери во моментов, Новак Ѓоковиќ, излезе позитивен на COVID-19. Откако Адрија турнирот во Задар се прекина поради тоа што бугарскиот тенисер Григор Димитров излезе позитивен, а потоа и Хрватот Борна Чориќ, Ѓоковиќ одби да се тестира во Хрватска и замина за Белград каде вчера му земаа брис.

„Веднаш по пристигнувањето во Белград отидовме на тестирање. Мојот и резултатот на сопругата Јелена се позитивни. Децата се негативни“, соопшто тенисерот.

Србинот беше обвинуван за организирањето на турнирот во време кога сѐ уште пандемијата трае. На крајот се покажа дека сепак идејата била лоша.

„Сѐ што направивме во изминатите месец дека беше од срце и со искрени намери. Турнирот беше хуманитарен со идеја да им помогнеме на тенисерите од регионот, да им овозможиме да играат, да остварат приходи и на тој начин полесно да го пребродат овој тежок период. Во истовреме сакавме да пратиме порака за солидарност, почитување и фер-плеј“, вели Новак.

Ѓоковиќ додаде и дека ќе остане во самоизолација во наредните 14 дена, по што повторно ќе се тестира.

реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Тенис

Виландер: Новак делува застрашувачки

Read more

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Read more

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Read more

Мечот Циципас – Зверев најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Фјури до Вајлдер: Ќе те прегазам како камион

Читај повеќе

За прв пат во историјата на НБА, тројца Европејци во идеалната пeторка

Читај повеќе
  • play_arrow

Португалија со победа тргна во одбрана на титулата, Роналдо најдобар стрелец на Европските првенства

Читај повеќе

Финалето на Вембли пред 40.000 гледачи

Читај повеќе

УЕФА отвори истрага против Арнаутовиќ

Читај повеќе

Љорис го разбира стравот на противниците од триото Бензема-Гризман-Мбапе

Читај повеќе

НЛБ Банка генерален спонзор на сениорската машка репрезентација на Македонија

Читај повеќе

На Арнаутовиќ му се заканува суспензија од најмалку 10 натпревари

Читај повеќе

Алиоски: Најважно е да веруваме во себе и во тимот

Читај повеќе