Стивен Сигал во руски филм за војната во Украина: Светот да ја види вистината

Американскиот актер и режисер Стивен Сигал (70) наводно на прес-конференција во Самара зборувал за работа на документарен филм кој ќе ги прикажува настаните од „специјалната воена операција“ во Украина.

Холивудската ѕвезда планира да докаже дека Русија не ја нападна Украина, како што пишуваат другите земји за тоа, туку само се бори против нацизмот.

„Во моментов се снима документарен филм за настаните во Украина. Мислам дека е важно на светот да му се покаже целата вистина и што навистина се случи таму. Истото им се случи и на другите земји, вклучително и претставниците на НАТО и САД. Ова не е окупација, како што велат“, рекол Сигал на прес-конференцијата.

URL

Сигал тврди дека ги посетил жариштата во зоната за специјални операции, каде се сретнал со голем број руски војници, а наводно разговарал и со украински војници. Тој тврди дека 99 отсто од информациите за тоа што се случува во Украина доаѓаат од странски медиуми кои никогаш не стапнале таму, а тој верува дека повеќето од овие лажни информации доаѓаат од центри лоцирани во САД, поради што светот не знае која е вистината.

Пред девет месеци, Денис Пушилин, лидерот на делот од регионот на Доњецк кој е под контрола на Москва, го најави филмот на Сигал за настаните во Донбас и на територијата на републиката. Лидерот на ДПР му посака среќа бидејќи смета дека менувањето на ставот на јавноста кон оваа војна не е лесна задача, а ги потврди и разговорите на Сигал со воените заробеници во центарот на Јеленовка.

URL

Прес-службата на Либерално-демократската партија на Русија (ЛДПР) претходно објави дека Сигал го посетил Донбас заедно со партискиот лидер Леонид Слуки, кој е и претседател на меѓународниот комитет на руската Државна дума (долниот дом на парламентот).

Стивен Сигал беше ѕвезда на американските акциони филмови во 80-тите и 90-тите. Додека неговата кариера беше во опаѓање, тој полека се зближуваше со политичките лидери, вклучувајќи го и Владимир Путин. Во 2016 година Путин му врачи руски пасош иако го задржа американското државјанство. По добивањето државјанство, Украина му забрани влез во земјата поради ескалацијата на немирите во источна Украина.

Потоа, во 2018 година, тој беше назначен за специјален пратеник за подобрување на односите со САД и Јапонија. Руското Министерство за надворешни работи тогаш соопшти дека задачата на Сигал ќе биде „да ги олесни односите меѓу Русија и САД на хуманитарното поле, вклучително и соработката во културата, уметноста и размената на млади“.

Тој се приклучи на националистичката партија во 2021 година, а рускиот претседател на крајот на февруари 2023 година му врачи Орден за пријателство за неговиот голем придонес во развојот на меѓународната култура и хуманитарната соработка, се вели во документ објавен на официјалната веб-страница на руската влада.

URL

Во октомври минатата година, за 70-тиот роденден на Путин, Сегал сними видео со порака за поддршка на рускиот претседател, кого го нарече „еден од најголемите државници во светот“.

„Искрено се надевам и се молам да ја добие поддршката, љубовта и почитта што му се потребни. И дека сите сегашни неволји наскоро ќе завршат, дека ќе живееме во свет во кој ќе владее мир“, рече Сигал во една од претходните снимки.

URL
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Филм & ТВ

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе