Стоилов: ЕХФ бездушно нè казни

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов, изрази разочарување од одлуката на ЕХФ за исфрлање на македонскиот тим од Лигата на шампионите.

– Многу сум разочаран од одлуката на ЕХФ. Бездушно не казнија кога веќе се гледаше крајот на долговите и кога клубот застана на нога по неколку тешки години. Со добри засилувања за следна сезона и тешко освоена двојна титула, тие не вратија многу назад. И претходно имаше многу можности да нè казнат, но ова што сега се случи во пресрет на новата сезона е чудно. Останувам во Вардар и ќе поминеме низ ова, изјави Стоилов.

Тој му порача на претседателот на клубот, Михајло Михајловски да остане во Вардар сè до целосно средување на состојбата.

Стоилов им порача на сите кои можат и кои сакаат да му помогнат на двократниот европски шампион.

– Сум слушнал многу ветувања. Од тоа има нула помош. Барем ветените средства да се реализираат. Знам дека во услови н апандемија и војна тешко е во сите сфери. Не играме ЛШ, тоа е чекор назад. Сепак, ние сме Вардар, одиме повторно на титула, иако ќе биде многу тешко против Еурофарм Пелистер кој има респектабилна екипа, потенцира Стоилов на денешната прес-конференција.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) на 17 јуни одлучи да го суспендира Вардар од Лигата на шампионите поради финансиски долгови кон поранешни играчи.

Од таборот на „црвено-црните“ информираа дека до денес кај нив нема стигнато никакво известување за покрената тужба против нив.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Ракомет

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Read more

Почнува јубилејниот 50-ти меѓународен ракометен турнир во Струга

Read more

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Read more

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Read more
 

Спорт

Дончиќ: На ЕвроБаскетот одиме по златото

Читај повеќе

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе