Столтенберг од Лондон: Со нетрпение очекуваме Северна Македонија да стане 30-та членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг одржа прес-конференција на вториот ден од Самитит на НАТО во Лондон.

На прашање на новинарката Сања Васиќ „Како ја гледате безбедносната состојба во Европа и ЕУ, имајќи предвид дека Северна Македонија е доволно добра за НАТО, но не е доволно добра за ЕУ?“, Столтенберг одговори:

„Северна Македонија и премиерот Зоран Заев беа топло пречекани на денешниот состанок и сите со нетрпение очекуваме Северна Македонија да стане 30-тата членка на НАТО. Ова покажува дека вратата на НАТО е отворена и силно сме убедени дека членството на Северна Македонија ќе биде добро како за земјата, така и за регионот, ќе покаже дека НАТО продолжува со политиката на отворени врати. Не е мое да коментирам за проширувањето на ЕУ.“

 

 

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Читај повеќе

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Приведен осомничен за запалените возила на ЕВН во Тетово

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести со конечен предлог за наставата, Владата треба да одлучи

Читај повеќе

УЈП: Граѓаните да ја сменат трансакциската од Еуростандард банка во апликацијата МојДДВ со валидна сметка

Читај повеќе

МЗ: На Психијатрија 4.000 телефонски разговори за психолошка поддршка на граѓаните

Читај повеќе