Стравот од нови карантини ја турка цената на нафтата

Цената на нафтата падна на светските берзи минатата недела, по снажниот раст една недела претходно.

Причината за падот се сомнежите и загриженоста на инвеститорите дека побарувачката ќе продолжи да слабее поради вториот бран на пандемијата со коронавирус.

Цената на барел нафта на лондонската берза минатата недела падна за 2,9 отсто на 41,92 долари, додека на американската берза барел нафта се продаваше по цена од 40,25 долари што е пад за 2,1 отсто.

Падот на цената најмногу се должи на стравувањата на инвеститорите дека ќе следат нови рестриктивни мерки во вториот бран од пандемијата, што ќе ја намали побарувачката за нафта.

URL

Некои европски земји бележат нови рекорди на новозаболени, како Франција и Велика Британија, поради што воведуваат нови мерки за социјално изолирање.

Во САД вкупниот број на заразени досега во пандемијата надмина 7 милиони, а бројот на починати од COCID-19 достигна 200.000, што е највисок број на смртни случаи во светот.

реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Бизнис

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Read more

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Read more

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Read more

Кинеските супер богаташи се збогатија за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Read more

Вести

Регистрирани нови 1.085 случаи на COVID-19, 12 починати

Читај повеќе

Кралски биограф: Кралицата Елизабета ќе се повлече следната година

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во сообраќајка во Струмица, возачот избегал

Читај повеќе

Почина 27-годишен пациент од Липково од компликации од COVID-19

Читај повеќе

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Читај повеќе

Кафе барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа, најавeна нова кривична пријава

Читај повеќе

Приведен дилер од Албанија, запленети над 15 килограми марихуана

Читај повеќе
  • filter

Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Читај повеќе

Казнети 761 лице за неносење на заштитна маска

Читај повеќе