Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Филип Здравески
/ 27.05.2024 / 14:24

Македонскиот шампион Струга денеска ги дозна можните противници во првото квалификациско коло за новата сезона во Лигата на шампионите.

Фото: ФК Струга Трим & Лум

Како што беше од претходно познато, македонскиот шампион во жрепката ќе влезе како неносител, па за противник ќе добие екипа со поголем УЕФА рејтинг.

Новата сезона 2024/2025 во Лигата на шампионите ќе се игра со новиот формат со 36 екипи во групнбата фаза, па и квалификациите претрпеа промени. Укинато е она претколо каде играа најслабите четири, па сега сите почнуваат од 1. коло.

Гледајќи ги имињата на противниците, стружани може да се надеваат на среќа во жрепката бидејќи дефинитивно би имале шанси да поминат доколку за противник добијат екипа како Флора, КИ, Шамрок, ТНС или РФС, но и да имаат речиси невозможна мисија со Ференцварош, Карабаг, Слован, Лудогорец, ХЈК и ФЦБС (поранешна Стеауа).

 • Ференцварош (Унгарија)
 • Карабаг (Азербејџан)
 • Слован (Словачка)
 • Лудогорец (Бугарија)
 • ХЈК (Финска)
 • Флора (Естонија)
 • ФЦСБ (Романија)
 • КИ (Фарски Острови)
 • Шамрок Роверс (Ирска)
 • Линколн Ред Импс (Гибралтар)
 • Д Њу Сеинтс (Велс)
 • Пјуник (Ерменија)
 • РФС (Латвија)
 • Петроклуб (Молдавија)
 • Балкани (Косово)

Жрепката за 1. квалификациско коло ќе се одржи на 18 јуни, а наредниот ден и за второто каде Струга би дознала против кого би можела да игра доколку ја мине првата пречка.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
 • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
 • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе