Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Млад човек од Северна Кореја е осуден на смрт бидејќи во земјата криумчарел снимка од популарната јужнокорејска серија „Squid Game“.

Студентот наводно се вратил од Кина со дигитална копија од серијата. Фатен е бидејќи продал неколку примероци од истата на негови колеги.

Еден од студентите кои ја купиле серијата е осуден на доживотен затвор, додека други шестмина кои гледале пиратска копија се осудени на по пет години тешка работа.

Северна Кореја усвои закон кој забранува и строго казнува увоз на медиумска содржина од Западот и од Јужна Кореја. Максималната казна за гледање, држење или дистрибуција на овој материјал е смртна казна.

Властите сега ги пребаруваат студентските домови во потрага по уште недозволени материјали.

 

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Филм & ТВ

Двејн Џонсон ја сподели животната филозофија за неговиот успех

Read more

Меколи Калкин ја запроси Бренда Сонг со импозантен дијамантски прстен

Read more

Официјален трејлер за комичната крими серија „Murderville“

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
 

Сцена

Двејн Џонсон ја сподели животната филозофија за неговиот успех

Читај повеќе

Spotify го одбра контроверзниот Џо Роган, ќе ја отстрани музиката на Нил Јанг

Читај повеќе

Меколи Калкин ја запроси Бренда Сонг со импозантен дијамантски прстен

Читај повеќе
  • play_arrow

Алиша Кис: Требаше да завршам како проститутка, а не како музичка икона

Читај повеќе

Елтон Џон заразен со корона, ја откажа турнејата

Читај повеќе
  • play_arrow

Цетински на роденденот на Тоше: Запејте ја пак „Јесен у мени“ со Аки

Читај повеќе

Најмудрите мисли на Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за комичната крими серија „Murderville“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе