Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Нутриционистите им препорачуваат на луѓето со дијабетес да пијат млеко наутро.

Млекото го регулира нивото на шеќер во крвта кај дијабетес тип 2.

Благодарение на високата концентрација на млечни протеини, ако пиете млеко за време на појадокот, помага да се одржи здраво ниво на шеќер во крвта во текот на денот, се вели во студијата објавена во Science Direct.

„Истражувачите откриле дека млекото го намалува шеќерот во крвта по оброкот на ефикасен начин“, пишува Science Direct.

Авторот на студијата, доктор Даглас Гоф, објаснил дека ова се должи на способноста на млекото да го забави варењето на јаглехидратите. Луѓето со дијабетес тип 2, според специјалистите, треба да консумираат млеко со малку маснотии.

Дијабетичарите треба да внесуваат и голема количина на протеини во телото, а најдобро е да внесуваат протеини за време на појадокот.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Здравје

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Read more

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Read more

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе