Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирусот што предизвикува COVID-19, можно е поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира нова студија.

Истражувачите откриле дека пациентите заразени со алфа варијанта на вирусот - доминантниот вид што циркулираше за време на студијата - испуштиле 43 до 100 пати повеќе вирус во воздухот отколку луѓето заразени со оригиналната верзија на коронавирусот.

Дел од ова се должи на фактот дека пациентите заразени со алфа имале зголемено количество вирус во назалните брисеви и плунката.

Но, количината на издишан вирус беше 18 пати поголема отколку што може да се објасни со повисокото вирусно оптоварување, според трудот објавен во списанието Clinical Infectious Diseases.

Научниците исто така открија дека лабаво ставените маски за лице што ги носат пациенти со благ COVID-19 може да го намалат количеството на честички од вируси во околниот воздух за околу 50 проценти.

„Знаеме дека делта варијантата што сега циркулира е уште позаразна од алфа варијантата“, рече коавторот Дон Милтон од Факултетот за јавно здравје на Универзитетот во Мериленд.

„Нашето истражување покажува дека варијантите се подобруваат во поглед на пренос по вздушен пат, затоа, покрај вакцинацијата, треба да обезбедиме и подобра вентилација и да носиме маски прилепени за лицето за да спречиме ширење на вирусот.“

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Здравје

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Read more

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе