Студија: Од COVID-19 мозокот може да остари 10 години

Луѓето кои се опоравуваат од последиците од COVID-19 можно е да претрпат сериозно оштетување на мозочните функции, а во најлоши случаи може да се појави штета еквивалентна на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија денеска истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон.

Студијата сè уште не минала рецензија и е спроведена на 84.285 оздравени пациенти од COVID-19.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир кој рече дека во некои тешки случаи, COVID-19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

„Нашите анализи се совпаѓаат со претходно утврдени факти дека има хронични когнитивни последици како резултат на COVID-19. Луѓето кои се опоравиле, дури и оние кои веќе не пријавуваат дека имаат проблеми, покажаа значителен когнитивен дефицит“, рече тој.

Тестовите за утврдување на можна штета се идентични со оние што се користат за Алцхајмерова болест, така што пациентите кои се опоравуваат од COVID-19 решаваат загатки или се обидуваат да поврзат точки користејќи логика.

Во извештајот на Кралскиот колеџ се наведува дека некои пациенти на возраст меѓу 20 и 70 години, кои имале тешки симптоми, развиле оштетување на мозокот како мозокот да им остарел десет години, без да се прецизира процентот на луѓе на кои тоа им се случило.

Неврологот Џоана Вардлоу, професорка на Универзитетот во Единбург, рече дека засега ќе ги прими резултатите од студијата со доза на резерва.

„Не ги знаевме когнитивните функции на учесниците во студијата пред да заболат од COVID-19, а резултатите не мора да значат дека штетата е трајна. Ова значи дека ‘стареењето’ на мозокот можно е да трае кратко, односно мозокот да се врати во нормална состојба по некое време, вели Вардлоу.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Здравје

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Read more

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Read more

Зошто гоџи бобинките се сметаат за најздраво овошје во светот?

Read more

Колку пати може да ги носиме хируршките маски и дали се перат?

Read more

Магазин

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Читај повеќе