Супер трикови за патување: Како да ја испеглате облеката без пегла

Во последен момент сфативте дека кошулата што планиравте да ја облечете е истуткана, а немате пегла? Не грижете се, сите ние барем еднаш во животот сме биле во ситуација кога треба да се подготвиме за важен настан, а потоа работите одеднаш тргнале наопаку. Колку и да сакаме да веруваме во спротивното, кошулата нема сама да се испегла додека ја носите. Но, нема причина за паника. Еве 5 начини на кои можете да ја „испеглате“ облеката без пегла.

Некои од овие методи би можеле да ве изненадат, а некои добро ќе ви се најдат при вашите патувања.

1. Користете фен за коса

Истутканата облека ставете ја на рамна површина и издувајте ја со топол воздух со фен. Држете го фенот за коса неколку сантиметри над ткаенината и покријте го предниот и задниот дел од облеката. Верувале или не, истутканите делови брзо ќе исчезнат. Можете да ја испрскате или да капнете неколку капки вода врз вашата облека пред да ја исушите со фен, за да ја омекнете.

2. Тушот може да ви биде од корист

Ова е одличен начин да научите како да пеглате кошула кога патувате. Едноставно, закачете ја истутканата облека што сакате да ја исправите во бањата, вклучете го тушот и пуштете ја најжешката вода. Затворете ја вратата за да создадете ефект на сауна. Проверете повторно за околу 10 минути, но имајте на ум дека може да бидат потребни до 20 минути за целосно да се исправи облеката. Ако ја закачите облеката на шипката за туширање, проверете дали слишалката за туширање е свртена настрана од неа за да не се навлажни облеката.

3. Користете пегла за коса

Ова е одличен трик кога ја пакувате облеката во куфер и таа премногу се истутка. Пеглата за коса е одличен трик особено кај тешко достапните места за пеглање како што се јаките, манжетните и ракавите. Само погрижете се вашиот уред да не е зарѓан или извалкан со производи за коса и да нема влакна на него. И внимавајте на термостатот и притисокот што го користите. Не сакате да ја оштетите облеката или да се изгорите.

4. Влажен пешкир може да помогне

Ова е толку едноставен метод, но одлично функционира. На рамна површина ставете влажен пешкир над стутканата облека. Користете ги рацете за да притиснете и измазнете кај длабоките набори. Закачете ја облеката да се исуши на воздух. Задолжително проверете дали има заскитани влакна пред да излезете од дома и отстранете ги дамките од облеката пред излегување.

5. Користете електричен бокал

Немате при рака апарат за пареа? Научете како да ја исправите облеката со бокал. Варете вода во електричниот бокал, а потоа држете ја облеката на околу еден метар подалеку од пареата. Верувале или не, вашата облека многу брзо ќе се исправи.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Живот

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Read more

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Следните три дена се критични: Како да го преживеете ретрограден Меркур без последици?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе