Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Сè што јадеме игра огромна улога во нашето целокупно здравје и благосостојба.

Познато е дека некои намирници го зголемуваат ризикот од одредени состојби, па затоа треба да ги јадеме во ограничени количини, но други всушност можат да ни помогнат да го одржиме нашето здравје и да не заштити од одредени болести и проблеми.

Терминот „суперхрана“ во последните години многу се споменува кога станува збор за здравата исхрана. Некои експерти велат дека навистина не постои такво нешто - ниту една храна не може магично да реши повеќе здравствени проблеми. Сепак, епидемиологот Тим ​​Спектор рече дека можеби постои една таква суперхрана.

Тој препорача да се јаде една лажица од една храна дневно за да се заштити од кардиоваскуларни болести, воспаленија, дијабетес тип 2, па дури и од рак. Спектор, исто така, забележува дека вообичаено не го користи терминот „суперхрана“, но маслиновото масло може да биде исклучок. Луѓето би можеле да бидат вознемирени од фактот дека тоа е масло, нешто поврзано со нездрава храна, но со големи здравствени придобивки, тврди тој.

Епидемиологот вели: „Да верував во ‘суперхрана’, маслиновото масло ќе беше една од нив. Иако многумина од нас се научени да се плашат од масла и масти, истражувањата покажуваат дека исхраната богата со екстра девствено маслиново масло е поврзан со намален ризик од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2 и рак“.

Маслиновото масло е богато со полифеноли, растителни соединенија со антиоксидантна активност.

„Многу од овие придобивки се припишуваат на високата содржина на полифеноли во екстра девственото маслиново масло. Не само што овие полифеноли имаат моќни антиинфламаторни ефекти, тие исто така го промовираат растот на корисни цревни бактерии, придонесувајќи за добро здравје на цревата“, заклучи Спектор.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Здравје

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more

Што го прави кафето нездраво?

Read more

Навидум здравствени симптоми што укажуваат на психолошка нерамнотежа

Read more

Што е „ладен шок“ и како да избегнете фатални последици?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе