Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Суперѕвездата на Бостон Селтикс, Џејсон Тејтум треба да потпише нов договор ова лето, најголем во историјата на НБА, и со тоа да го собори својот соиграч Џејлен Браун, кој потпиша сличен договор минатото лето.

Браун потоа потпиша петгодишно продолжување во вредност од потенцијални 304 милиони долари, а Тејтум треба да добие 315 милиони долари за истиот период, иако точната сума зависи од ограничувањето на платата. Supermax договорите, кои можат да ги потпишат само играчите кои исполниле високи критериуми, зафаќаат 35% од границата на платата, износот што клубовите формално смеат да го трошат за плати.

Условите за потпишување на Supermax се однесуваат на индивидуални награди како што се МВП, одбранбен играч на годината или вклучување во една од првите три лиги, а Тејтум е постојан член на првите пет во последните три години.

Бостон ќе има двајца од најскапите играчи во лигата

Тејтум има договор за следната сезона од 35 милиони долари и опција за играч од 37 милиони за сезоната 2025/26, но со задоволство ќе се откаже од тоа кога новите шампиони во НБА ќе му понудат продолжување, што ќе му донесе во просек 63 милиони годишно.

Supermax договорот на Браун започнува следната сезона, а Тејтум една година подоцна, така што Селтикс ќе го направат во сезоната 2025/26 ги има двајцата најскапи играчи во лигата. Сепак, сите важни играчи од ротација се врзани со повеќегодишни договори, па нема да имаат проблем да го задржат тимот, но ќе плаќаат огромен данок на луксуз и ќе имаат сериозни ограничувања за доведување нови играчи.

Дончиќ ќе го преземе рекордот следното лето

Во летото 2025 година, Тејтум ќе го надминат Лука Дончиќ и Шаи Гилгеус-Александер, кои по седмата сезона ќе дојдат на ред, а потоа salary cap ќе биде уште поголем, а со тоа и уделот паѓа на Supermax.

Словенецот веќе ги исполни условите да потпише Supermax со Далас бидејќи во последните две сезони беше вклучен во првата петорка во лигата, исто како Канаѓанецот со Оклахома Сити Тандер. Тоа лето 2025 година, се очекува значително зголемување на границата на платите благодарение на новиот телевизиски договор, што значи дека нивното продолжување би било значително поголемо од она на Тејтум и ќе надмине 360 милиони долари.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Кошарка

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Read more

На повидок револуција во кошарката: Ќе се тестира шут за 4 поени

Read more

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Read more

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more
 

Спорт

Синдикатот на фудбалери поднесе тужба против ФИФА

Читај повеќе
  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе